Kalkanoğlu Pilavı

Kavurmalı pilav çok güzel

Kalkanoğlu Pilavı’nı geçtiğimiz sene, tesadüf eseri keşfetmiştim. Doğrusu dışarıda pilav yemek aklıma gelmezdi, Kalkanoğlu’ndan sonra Taksim’de acıktığımda kavurmalı pilav ilk aklıma gelen seçeneklerden birisi oldu.

Kalkanoğlu Pilavı’nın tarihi 1856’ya, Padişah’ın pilavcıbaşısı Süleyman Ağa’ya kadar gidiyormuş. Süleyman Ağa Trabzon’a yerleşip pilavcı açtığından beri, Kalkanoğlu ailesi bu işi bir şekilde sürdürüyormuş. Biz işin bu kısmı ile pek ilgilenmiyoruz, karnımız aç, pilav da gayet güzel görünüyor…

Pilavın kendisi gayet güzel; lakin benden söylemesi, kırmızı et seviyorsanız mutlaka kavurmalı pilavı tadın. Eti güzel, iyi de pişiriyorlar.

Fasülyede hoşumuza gitmeyen bir şey vardı. Mekâna daha sonra uğradığımızda, haksızlık etmiş olmayalım diye, tekrar fasülye söyledik. Kanaatimiz pekişti, salçadan mıdır bilemiyorum, fasülye midemizi çok yordu. Halbuki kullandıkları fasülye gayet güzel. Bir şans daha vermeye değer…

Menüde olsa, lahana sarması için gidilir

Menüde yok, fotoğrafı görenler hemen heyecanlanmasınlar, kara lahana sarması mekân sahiplerinin kendileri için yaptıkları bir yemek. Sağolsunlar bize ikram ettiler. Belirli günlerde bu yemeği yapsalar, çok güzel olurdu.

Mekân sahibi ve oğlu. Duvarda asılı olan iki fotoğraftaki Hafız Ahmet ve Hacı Hüseyin’in adlarına sahipler. Kim kimdir merak edenler, pilav yerken kendilerine sorabilirler.

 

Kalkanoğlu, şirin bir aile işletmesi. İyi pilav yapıyorlar, kavurmalı pilavları denemeye değer.

Pilav ve kuru fasülye: 5 TL / Kavurmalı pilav: 9 TL / Kavurma (100 gr): 8.5 TL / Çorba: 3 TL / Komposto: 1.5 TL

Adres: İstiklal Caddesi, Ayhan Işık sokak, No: 16/A, Beyoğlu

Tel: 212 243 02 61

Tags: ,

Leave a Reply