Nalya Karadeniz ev Yemekleri

mihlama

Bu mıhlama, beni mıhladı!

Nalya, tesadüfen keşfettiğimiz bir yer. Sırf mıhlaması için gidilebilecek, karadeniz yemekleri yapan, güzel bir lokanta. Mehmet Yaşin olsa, muhtemelen “Bu mıhlama beni mıhladı,” derdi.

mıhlama

Fotoğraf birçok şeyi anlatıyor

Tereyağına, imansız peynirin kendi yağı da karışınca, ortaya böyle bir şaheser çıkıyor. Oğuz Bey, sarımsak sevdiğimizi öğrenince, ikinci ziyaretimizde mıhlamayı sarımsaklı yaptı. Bence mıhlama sarımsakla daha da güzel oldu. Bana kalırsa her iki şeklini de denemelisiniz.

Kara lahana sarması gayet güzel

Nalya’da, Doğu Karadeniz’de sıklıkla yapılan yemekler bulunuyor. Zeytinyağlı lahana sarması oldukça hafif, çok leziz bir yemek. Fotoğrafa bakıp aldanmayın, bu yarım porsiyon. Nalya’da porsiyonlar oldukça büyük, ziyadesiyle doyurucu.

Baklava çok hafif

Fındıklı baklava, hafif ve lezzetli. Bana laz böreğini anımsattı. Bu arada laz böreği, hamsili pilav* gibi yiyecekleri her zaman yapmıyorlarmış. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, telefonla arayıp önceden sipariş verebilirsiniz.

Sipariş için Oğuz Bey’in telefonunu kaydederken, Koyuncu soyadı dikkatimi çekti. Sorunca öğrendim, meğer Kazım‘ın ağabeyiymiş. İkinci ziyaretimizde kardeşi Niyazi de mekândaydı.

Kazım’ı, Zuğaşi Berepe’yi ve Mehmedali Barış Beşli’yi tekrar hatırlayarak Nalya’ya gönülden bağlandım. Ne güzel bir şans ki Nalya’nın önünden geçivermişim ve karnım da açmış…

*İlk ziyaretimizde hamsili pilav yemiştik, gayet güzeldi. Yanımızda fotoğraf makinası yoktu, çekemedik. Bir ara yazıyı hamsili pilav ve laz böreğiyle güncelleyeceğim.

 

Nalya Karadeniz ev Yemekleri

Kadıköy, Osmanağa Mahallesi, Yoğurtçu Şükrü Sokak No: 48/A

216 450 46 03

  1. Not: Nalya işletmesini devretti, sanırım lokantanın ismi de değişti. Yakın bir zamanda bu makaleyi buna göre güncellemek niyetindeyim. Oğuz Bey yine Kadıköy’de küçük bir mekân açma telaşındaymış. Kendisini tekrar ziyaret etmek isterim.
  2. Oğuz Bey ve Necla Hanım, artık Çay Tarlası & Cafe‘yi işletiyorlar.

Tags: , , , , , , ,

One Response to “Nalya Karadeniz ev Yemekleri”

  1. […] Tarlası, Nalya Karadeniz‘den tanıdığımız Oğuz Bey ve Necla Hanım tarafından işletilen, sıcak ve sevimli bir […]

Leave a Reply